اختلال های افسردگی 6


اختلال های افسردگی

اختلال های افسردگی عبارت اند از اختلال بی نظمی خلقی ایذایی ، اختلال افسردگی عمده ( از جمله دوره افسردگی عمده ، اختلال افسردگی پایدار ( افسردگی خویی )  ، اختلال ملال پیش قاعدگی ، اختلال افسردگی ناشی از مواد / دارو ، اختلال افسردگی ناشی از عارضه جسمانی دیگر ، اختلال افسردگی مشخص دیگر و اختلال افسردگی نامشخص .


اختلال های افسردگی 1


ویژگی مشترک همه این اختلال ها عبارتند از خلق غمگین ، احساس بیهودگی ، یا تحریک پذیری همراه با تغییرات جسمانی و شناختی که بر توانایی کارکردی فرد تاثیر چشمگیری می گذارد . تفاوت آن ها در مدت ، استمرار یا سبب شناسی احتمالی است .


اختلال های افسردگی کودکان

در پاسخ به نگرانی ها درباره احتمال مطرح شدن تشخیص و درمان بی مورد اختلال دو قطبی در کودکان ، یک تشخیص جدید ، اختلال بی نظمی خلقی ایذایی ، اضافه شده است که به اختلال های افسردگی در مورد کودکان تا دوازده سالگی اشاره دارد که تصویر بالینی کودکان گرفتار تحریک پذیری مدوام و دوره های فقدان شدید کنترل رفتار را نشان می دهد .


اختلال های افسردگی 3


افزودن این اختلال بازتاب این یافته است که در کودکان دارای این الگو نشانه ای ، معمولا با رسیدن به سنین نوجوانی و بزرگ سالی ، بیشتر اختلال های افسردگی یک‌‌ قطبی یا اختلال های اضطرابی ظاهر می شود تا اختلال های دو قطبی .


اختلال افسردگی عمده

اختلال افسردگی عمده نشان دهنده اختلالی کلاسیک در این گروه است . مشخصه آن دوره های متمایز دست کم دو هفته ای است ( هر چند اکثر دوره ها مدت بسیار بیشتری طول می کشند ) که شامل تغییرات مشخص در عواطف ، شناخت  و کارکرد های اعصاب نباتی و بهبود های میان دوره ای است . امکان مطرح کردن تشخیص بر مبنای دوره ای منفرد وجود دارد ، هر چند این اختلال در اکثر موارد از نوع عود کننده است .

دقت زیادی برای تفکیک اندوه و سوگ بهنجار از دوره افسردگی عمده شده است . داغدیدگی ممکن است موجب رنج زیاد شود ، اما معمولا یک دوره افسردگی عمده را در بر نمی گیرد .

وقتی این دو با هم ظاهر شوند ، نشانه های افسردگی و اختلال کارکردی شدت بیشتری می یابند و پیش آگهی آن از داغدیدگی بدون اختلال افسردگی عمده ، بدتر است .


اختلال های افسردگی 4


افسردگی مرتبط با داغدیدگی معمولا در افرادی ظاهر می شود که آسیب پذیری های دیگری در برابر اختلال افسردگی دارند و بهبود آنان ممکن است با درمان بوسیله داروهای ضد افسردگی تسهیل شود .


درمان نسبی اختلالات روانی از طریق مشاوره تلفنی

برای استفاده از خدمات مشاوره روانشناسی و روانپزشکی و کسب اطلاعات بیشتر ،بدون پیش شماره از تلفن ثابت با  ۹۰۹۲۳۰۵۹۸۳ تماس حاصل فرمایید تا از مشاوره روانشناسان و متخصصان برای شناخت و درمان اختلالات بهره مند شوید .

 یا به سایت www.heiroo.com مراجعه کنید.

شرحی بر انواع اختلال های افسردگی

نوع مزمن تر افسردگی ، یعنی اختلال افسردگی پایدار ( افسرده خویی ) را می توان در مواردی تشخیص داد که اختلال خلقی دست کم دو سال در بزرگ سالان یا یک سال در کودکان ادامه پیدا کرده باشد .

این تشخیص جدید هر دو طبقه ی افسردگی عمده مزمن و افسرده خویی را در بر می گیرد . پس از بررسی علمی دقیق شواهد ، اختلال ملال پیش قاعدگی در پژوهس های انجام شده طی تقریبا بیست سال گذشته درباره این عارضه ، وجود نوعی اختلال افسردگی خاص با شروع پس از تخمک گذاری و بهبود آن طی چند روز قاعدگی و تاثیر چشمگیر بر کارکرد فرد ، تایید شده است که به درمان پاسخ می دهد .

با پدیده های شبه افسردگی ممکن است تعداد زیادی مواد مورد سوء مصرف ، برخی داروهای تجویزی و عارضه های جسمانی مختلف همراه باشد . این واقعیت در تشخیص های اختلال افسردگی ناشی از مواد / دارو و اختلال افسردگی ناشی از عارضه جسمانی دیگر بازتاب یافته است .


اختلال های افسردگی


توضیحات بالا مباحث کلی اختلال های افسردگی بود که توسط مشاوره شرح داده شد ؛ در اینجا به ترتیب مشاوره  هر کدام را به تفصیل توضیح داده و در مطالبی که روزانه منتشر می کند ، بیشتر درباره ی هر کدام صحبت می شود . با ما همراه باشید .


نشانه های اختلال افسردگی عمده

الف ) وجود پنج یا بیش از پنج نشانه زیر در یک دوره دو هفته ای که حاکی از تغییر در کارکرد قبلی است و دست کم یکی از نشانه های ، ۱ . خلق افسرده یا ، ۲ . از دست دادن علاقه یا لذت است .


توجه : نشانه هایی را که آشکارا ناشی از عارضه جسمانی دیگر است منظور نکنید .

۱ . وجود خلق افسرده در بخش عمده روز و تقریبا همه روزه به طوری که گزارش خود بیمار ( مثلا احساس غمگینی ، پوچی یا ناامیدی می کنم ) یا مشاهدات دیگران ( مثلا ‘ گریان بنظر می رسد ‘ ) دلالت بر آن دارد . ( توجه : خلق در مورد کودکان و نواجوانان ممکن است تحریک پذیر باشد ) .

۲ . کاهش چشمگیر علاقه یا لذت به همه ، یا تقریبا همه فعالیت ها در بخش عمده روز ، تقریبا همه روزه .

۳ . کاهش چشمگیر وزن بدنی بدون رژیم غذایی یا افزایش وزن ( تغییر بیش از پنج درصد وزن بدن در یک ماه ) یا کاهش یا افزایش اشتها تقریبا هر روز .


اختلال های افسردگی 5


دیگر نشانه های اختلال افسردگی عمده

۴ . بی خوابی یا خواب آلودگی مفرط تقریبا همه روزه .

۵ . بی قراری یا کندی روانی – حرکتی تقریبا همه روزه .

۶ . خستگی یا از دست دادن انرژی تقریبا همه روزه .

۷ . احساس بی ارزشی یا احساس گناه افراطی یا بی مورد ( که ممکن است هذیانی باشد ) تقریبا همه روزه .

۸ . کاهش توانایی تفکر یا تمرکز یا بی تصمیمی تقریبا همه روزه .

۹ . افکار عود کننده درباره مرگ ( نه فقط مرگ به صورت ترس از مرگ ) ، اندیشه پردازی درباره خودکشی بدون نقشه خاص ، یا اقدام به خودکشی یا طرح خاصی برای خودکشی .

ب ) این نشانه ها موجب آشفتگی یا نقص بالینی چشمگیری در کارکرد اجتماعی ، شغلی یا زمینه های مهارت دیگر می شوند .

ج ) این دوره ناشی از اثرات فیزیولوژیکی یک ماده یا عارضه جسمانی دیگر نیست .

توجه : ملاک های الف تا ج نشان دهنده یک دوره افسردگی عمده اند .


اختلال های افسردگی 2


بررسی دقیق نشانه های اختلال های افسردگی

توجه : واکنش قابل ملاحظه ای به ضایعه یا از دست دادنی که تاثیر عمیقی بر فرد می گذارد ( مثل داغ دیدگی ، ورشکستگی مالی ، ضایعات ناشی از بلایای طبیعی ، عارضه جسمانی یا ناتوانی جدی ) ممکن است با احساس اندوه شدید ، نشخوار فکری درباره آن ضایعه یا از دست دادن ، بی خوابی ، افت اشتها و کاهش شدید وزن همراه باشد که در ملاک الف اشاره شد و ممکن است شبیه یک دوره افسردگی باشد‌ .

اگرچه چنین نشانه هایی ممکن است قابل درک یا متناسب با آن ضایعه یا از دست دادن تلقی شوند . باید با دقت وجود یک دوره افسردگی عمده را ، علاوه بر واکنش بهنجار به از دست دادن کسی یا چیزی ، نیز بررسی کرد . این تصمیم گیری مستلزم استفاده از قضاوت بالینی مبتنی بر پیشینه فرد و هنجارهای فرهنگی برای بیان ناراحتی مرتبط با آن ضایعه یا از دست دادن است .

برای مشاهده مطالب بیشتر روی لینک زیر کلیک نمایید.

منبع : مشاوران هیروو