روانشناسی نوجوان


روانشناسی نوجوان

روانشناسی نوجوان راهی برای این که خودتان و نوجوانتان را بهتر بشناسید . آن چه یاد خواهید گرفت عبارتست از :

چالش فرزندپروری شما این است که به نوجوانتان کمک کنید مطمئن ، مسئول و مستقل باشد . شما با بهبود رابطه با نوجوانتان می توانید به او کمک کنید‌ برای داشتن یک رابطه مثبت ، احترام گذاری امری مهم است . رفتار نوجوانتان دارای هدفی است .

شما اکنون احساس والدینی را که فرزندان نوجوان دارند درک می کنید . می دانید آن ها چه حال و هوایی دارند . بچه ای که زمانی با شما همکاری کامل داشت ، حالا گستاخ شده و بی ادبانه صحبت می کند . او که زمانی از بودن در کنار خانواده لذت می برد ، اکنون وقتش را فقط با دوستانش می گذاراند .

ممکن است بپرسید : چرا چنین اتفاقی می افتد ؟ چگونه می توانم نوجوانم را وادار کنم به من احترام بگذارد و با من همکاری کند ؟ آیا خیلی دیر شده ؟

نه ، خیلی دیر نشده نوجوان شما دیگر بچه نیست – و البته هنوز هم بزرگسال به حساب نمی آید . هیچ یک از شما نمی توانید زمان را عقب برگردانید . آیا برای آن که نوجوانتان را طوری تربیت کنید که با اعتماد به نفس ، مسئولیت پذیر و مشارکت جو بار بیاید ، دیگر دیر شده ؟ خیر .


روانشناسی نوجوان 3


بسیاری از والدین می خواهند مشکلاتی را که با نوجوانشان دارند مشخص و حل کنند . واقعیت این است که شما نمی توانید نوجوانتان را در یک قاب قرار دهید .


روانشناسی نوجوان شیوه ی برقراری ارتباط با او را آسان می کند

شما نمی توانید فرزند نوجوانتان را وادار به کاری بکنید . تنها کاری که می توانید بکنید این است که روی رابطه تان با او کار کنید . روانشناسی نوجوان می تواند کمک کننده باشد . می توانید با ایجاد فضایی مثبت ، با مشکلات کنار بیایید ؛ یعنی می توانید شیوه ی برقراری ارتباط را تغییر دهید . وقتی رویکردتان را تغییر می دهید ، رابطه تان با نوجوانتان نیز تغییر می یابد .

خیلی دیر نشده است . اما برای ایجاد تغییر شما باید دست به کار شوید . شما تنها کسی هستید که می توانید تغییر کنید . منظور ما این است که شما به عنوان والدین نوجوان می توانید در رابطه تان با او کمی منعطف تر باشید . شما نمی توانید فرزند نوجوانتان را عوض کنید . اما می توانید با استفاده از روش های روانشناسی نوجوان  رابطه تان را با او تغییر دهید .


مشاوره تلفنی می تواند در بهبود روابط والدین و نوجوانان یاری گر باشد

برای استفاده از خدمات مشاوره نوجوانان و کسب اطلاعات بیشتر ،بدون پیش شماره از تلفن ثابت با  ۹۰۹۲۳۰۵۹۸۳ تماس حاصل فرمایید تا از مشاوره روانشناسان و متخصصان برای حل مسائل و مشکلات نوجوانان بهره مند شوید.

 

روانشناسی نوجوان 2


مهارت های فرزندپروری در روانشناسی نوجوان یاد گرفتنی اند

پدر و مادر بودن مهارت می خواهد . شما می توانید آموزش ببینید ، تمرین کنید و مهارت های فرزند پروری خود را گسترش دهید . می توانید یاد بگیرید :

  • با نوجوانتان – و خودتان – محترمانه رفتار کنید .
  • انگیزه ی بد رفتاری او را تشخیص و شیوه ی پاسخ گویی خودتان را تغییر دهید .
  • برای تشویق نوجوانتان به مهارت برسید .
  • به احساسات او گوش دهید .
  • احساساتتان را بیان کنید . بگذارید نوجوانتان اشتیاق بیشتری برای گوش دادن به شما پیدا کند .
  • نوجوانتان را تشویق به تصمیم گیری کنید و بگذارید از تصمیمات خود درس بگیرد .
  • به شیوه های مثبت و موثری نظم و مقررات برقرار کنید‌ .

مقالاتی که مشاوران هیروو در مورد والدین و نوجوانان و به طور کلی روانشناسی نوجوان انتشار می دهد ، راهنمایی است برای پاسخ دادن به مشکلاتی که در فرزند پروری پیدا می کتید . به کمک این مطالب می توانید رابطه تان را با نوجوانتان مرحله به مرحله بهبود ببخشید . مراحل را به طور منظم پیگیری و آن چه را گفته می شود ، تمرین کنید . این کارها را که انجام دهید ، مهارت ها و اعتماد به نفستان بیشتر می شود .


روانشناسی نوجوان 1


چالش های فرزندپروری :

همان طور که مهارت های فرزند پروری را می آموزید به چالش های آن نیز توجه کنید :

  • نوجوانتان را به تندرست بودن ، اعتماد به نفس داشتن و همکاری کردن تشویق کنید .
  • با او ارتباطی با ثبات و دائمی برقرار کنید .
  • او را مسئولیت پذیر بار بیاورید .


سه روش فرزندپروری

۱ ) دستوردادن : والدین با این روش محدودیت های زیادی ایجاد کرده و سعی می کنند نوجوانشان را کنترل کنند ، به او آزادی اندکی می دهند ، یا هیچ آزادی ای نمی دهند .

۲ ) تسلیم شدن : والدین با این روش ، آزادی های فراوانی به نوجوان می دهند ، اما محدودیت هایی که برای او در نظر می گیرند که یا کم است یا به طور ناهماهنگی اعمال می شود .

۳ ) حق انتخاب دادن : والدین با این روش بین محدودیت و آزادی عمل ، تعادل برقرار می کنند . به نوجوانشان احترام می گذارند و انتظار دارند نوجوانشان نیز به آن ها احترام بگذارد .
روانشناس نوجوان تلفنی


برای مشاهده مطالب بیشتر روی لینک زیر کلیک نمایید.

منبع : مشاوران هیروو