ارتباط غیر کلامی

تاریخ:یکشنبه 26 شهریور 1396-10:00 ق.ظ


ارتباط غیر کلامی 3

ارتباط غیر کلامی

ارتباط غیر کلامی چیست ؟
ارتباط غیر کلامی چقدر در یک رابطه تاثیر گذار است ؟
ویژگی های ارتباط غیر کلامی در زندگی زناشویی چیست ؟

ارتباط غیر کلامی یا فرا ارتباط به پیام ناگفته ای اشاره می کند که به ارتباط کلامی گره خورده است یا به صورت رفتار غیر کلامی بیان می شود مانند حالات چهره ، لحن کلام ، و زبان تند .

مثالی در این مورد جمله ی متعارف  ” سرم درد می کند “ هنگام خواب است‌ .  در اینجا پیامی در لفافه ابراز می شود مبنی بر اینکه من به رابطه ی جنسی علاقه ندارم . 

درمانگر باید در دستچین کردن و خواندن این ارتباط ها مهارت پیدا کند . این خوانش به درک و فهم درمانگر از اینکه تعارض چگونه در زندگی زناشویی ریشه دوانده است کمک می کند ، به این ترتیب او می تواند موضوع را از نظر بالینی درخلال سیر درمان برای ازدواج آشکار کند .


ارتباط غیر کلامی 2


وانگهی ، ترویج قضاوت بالینی و حس موقع شناسی در مداخلات حول ارتباط غیر کلامی مهم است . پیش تر با ظهور خانواده درمانی ، وقتی بررسی زبان تن در اوج خود بود ، از تاکتیک های مقابله ای مرتبط با آن خیلی استفاده می شد‌ .


ویژگی ارتباط غیر کلامی در رابطه ی زناشویی

تمام ارتباط های زناشویی معمولا ترکیبی از مولفه های عاطفی تحسین برانگیز انتقاد ، در ارائه ی تصویر کلی یک ازدواج ناکارآمد مهم است .

انتقاد ، فاصله را افزایش می دهد ، دلخوری را دامن می زند و تکانه های جنسی را کاهش می دهد . اغلب تجلی بیرونی فرافکنی آزردگی و خشم است . انتقاد ممکن است به شکل آشکار یا ناآشکار باشد .

تشخیص انتقاد آشکار کمابیش آسان است . تو خیلی خشکی کاش باز هم همون داستان تکراری رو تو این مهمونی نگی و از این قیبل . جملات انتقادی آشکار هستند .

انتقاد ضمنی ممکن است به اشکال مختلف از جمله پس زدن و امتناع از رابطه ی جنسی یا مشارکت بروز کند . زمینه فرهنگی و خلق و خوی فردی تعیین می کند که انتقاد آشکار ابراز می شود یا ضمنی ، که می شود همان زیر مجموعه ی ارتباط غیر کلامی .


ارتباط غیر کلامی 5


برخی فرهنگ ها صریح بودن را تایید نمی کنند ؛ بلکه مکتوم کردن هیجان ها و انتقاد ها هنجار تلقی می شود . اما در فرهنگ های دیگر ، باز بودن و صراحت کلام با ارزش است و کسی که بسته است و احساساتش را فقط به طور ضمنی بیان می کند آدمی نابهنجار و بی احساس تلقی می شود . این مسایل را در نظر بگیرید .

مفاهیم همدم طلب عاطفی و دوری گزین عاطفی که ، به درک انتقاد مرتبط اند ، بدین ترتیب که دوری گزین عاطفی ترجیح می دهد که مخفی کاری اش راحفظ کند ، هر گونه تلاشی برای فشار آوردن به دوری گزین عاطفی برای صریح بودن احتمال دارد اثر ناخواسته ی خاتمه ی ارتباط را حتی برای بعدها داشته باشد.


 

تشخیص شخصیت های همدم طلب و دوری گزین در راستای ارتباط غیر کلامی از طریق مشاوره تلفنی

ویژگی های ارتباط کلامی و ارتباط غیر کلامی از شخصی به شخص دیگر متفاوت است . شخصیت های دورین گزین و همدم طلب هر کدام در رابطه زناشویی دارای مشخصه هایی است. اگر از ارتباط های غیر کلامی اطلاعی ندارید و یا نمی دانید که شخصیت همدم طلب یا دوری گزین دارید می توانید برای اطلاعات بیشتر با مشاوران ما در مرکز مشاوران هیروو با شماره گیری 9092305983 از تلفن ثابت و بدون پیش شماره تماس گرفته و از خدمات مشاوره بهره مند شوید.

یا به سایت www.heiroo.com مراجعه کنید.


سبک های همدم طلب و دوری گزین

مشخصه ی سبک های عمل کردن شخص ، بر اساس خلق و خوی نهادینه ی وی شکل می گیرد ، یعنی آن گونه که رابطه ی زناشویی در خانواده ی اصلی اش برقرار بوده است . اجزای اصلی سبک های عمل کردن عبارت اند از :

1 . زمان نیاز به برقراری رابطه همدم طلب در مقابل زمان نیاز به تنهایی و یا فعالیت با هم دوری گزین است ؛

2 . ابراز عاطفه و افکار و احساسات شخصی همدم طلب در برابر اجتناب از آن ها برای دوری گزین است ؛

3 . نفوذ پذیری نسبتا غیر انتخابی مرز های شخصی همدم طلب در مقابل نفوذ پذیری کاملا انتخابی دوری گزین قرار دارد ؛


ارتباط غیر کلامی


4 . ریتم شخصی تند یکی از طرفین در مقابل ریتم شخصی کند دیگری قرار دارد . همدم طلب یا با بیشترین سرعت ممکن و یا توقف مرگبار در طول زندگی حرکت می کند ، حال آن‌ که دوری گزین سنجیده است .


متفاوت بودن ویژگی های ارتباط غیر کلامی و کلامی از شخصی به شخص دیگر

این ویژگی ها به صورت مقوله های توصیفی همدم طلب عاطفی و دوری گزین عاطفی دسته بندی شده اند . گرچه هر کسی سبک عمل کردن غالبی دارد ، دامنه ی سبک شخص ممکن است از رابطه ای به رابطه ی دیگر و از مسئله ای به مسئله دیگر فرق کند .

برای مثال ، زنی ممکن است با شوهر و پسرش همدم طلب عاطفی و در همان موقع نسبت به مادر محبوبش ، و در یک رابطه ی فرا زناشویی ، دوری گزین عاطفی باشد .

وقتی یکی از زوج ها به صورت همدم طلب و دیگری به صورت دوری گزین عمل می کند ، الگوهای رفتاری مکمل آن ها تا حدی معینی برای رابطه تعادل و ثبات فراهم می کند .


ارتباط غیر کلامی 4


در محیط های کم تنش ، وقتی زن و شوهر عملکرد نسبتا خوبی دارند ، انرژی و هیجان خواهی شدید همدم طلب ، به سمت رابطه ، نقطه ی مقابل استحکام منطقی و سردی دوری گزین است .


خصیصه های همدم طلب و دوری گزین

بی صبری همدم طلب اشتیاق ایجاد می کند ، و قابلیت اتکای دوری گزین قدرت ماندگاری را برای انجام دادن وظایف
مشترک رابطه دراختیار می گذارد .


شخصی نگری هیجانی همدم طلب ، احساس فقدان را در زندگی دوری گزین پر می کند و منطقی و آرام بودن دوری گزین چک تضمینی برای تکانشوری همدم طلب است .

بنابراین دوری و نزدیکی به صورت تعادل خوشایندی عمل می کند که در آن هر دو همسر می توانند راحت باشند . وقتی فاصله بیش از حد زیاد است همدم طلب معمولا اولین کسی است که توجه می کند و وارد عمل می شود تا این فاصله را کم و ارتباط را حفظ کند . دوری گزین به صورت نوعی ناظم عمل می کند تا این فاصله را کم و ارتباط را حفظ کند .


ارتباط غیر کلامی 8


دوری گزین به صورت نوعی ناظم عمل می کند برای تضمین اینکه رابطه بیش از اندازه داغ نشود و مرزها حریم رعایت شود .

به هرحال ، وقتی فشار روانی زیاد می شود بحرانی از تنش و برانگیختگی هیجانی در خانواده تولید می کند ، ویژگی های سبک های عامل که تعادل را فراهم کرده اند تبدیل به محرک هایی برای تشدید دوره های واکنش در رابطه می شوند و به جای تعادل و ثبات ، تعارض ایجاد می کنند . این الگوهای رفتاری را می توان به شکل سلسله گام هایی که ما تسلسل تعاملی می نامیم ، ردگیری کرد .


مشاوره تلفنی روانشناسی


برای مشاهده مطالب بیشتر روی لینک زیر کلیک نمایید.

منبع : مشاوران هیروو
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر