لاف زدن و پز دادن کودکان

تاریخ:سه شنبه 28 شهریور 1396-10:00 ق.ظ

لاف زدن و پز دادن کودکان

لاف زدن و پز دادن کودکان

لاف زدن و پز دادن کودکان امری جالب و در عین حال نشات گرفته از عواملی است که ممکن بر شخصیت کودک تاثیر سوء بگذارد . مشاوره در این مطلب به طور مفصل به این مساله می پردازد .

نمونه هایی را در مورد دروغ گفتن ، لاف زدن و پز دادن کودکان باهم مرور می کنیم :

من در امتحان اجتماعی نمره نوزده گرفتم ، ولی تو فقط شونزده شدی ! یا پدر من قوی تر از پدر توئه ! من می تونم پنج بار تا خونه بدوم . من بهترین ورزشکار مدرسه هستم ! .

ممکن است به نظر کودکتان ، لاف زدن را راهی برای غلبه بر دوستان و یا تحت تاثیر قراردادن دشمنان بیاید ، ولی واقعیت آن است که هیچ کس ، لاف زدن را دوست ندارد . این مساله به ویژه درباره ی کودکان ، ناخوشایندتر است ، زیرا معمولا لاف زدن و پز دادن کودک نشانگر تزلزل شخیصیتش است . او با استفاده از این روش ، به جبران خودانگاره ی ضعیفش می پردازند . بنابراین درآغاز ، راه حل های مشاوره برای کاستن از رفتار نامناسب است و سپس ، بر روی افزایش اعتماد به نفس ، کودک متمرکز می شود.


لاف-زدن-و-پز-دادن-کودکان-6

 

به لاف زدن و پز دادن کودکان ولو کم ، بی توجهی کنید.

برای هرکس، طبیعی و عادی است که گاهی لاف بزند . اما اگر دوستان کودک و خواهر وبرادرش از لاف زدن او خسته شوند ، آن را اعلام می کنند وشما نمی توانید این رفتار را نادیده بگیرند .


بر روی لاف زدن و پز دادن کودکان ، اسم بگذارید .

زمانی که لاف زدن کودک به صورت یک مشکل درآمد ، به طور واضح بر روی کار او اسم بگذارید ، ولی آن را دروغ گفتن نخوانید: « امیررضا ، تو تمام بعد از ظهر داشتی در این مورد صحبت می کردی که چه قدر خوب بازی کردی ، ولی دیگه داری لاف می زنی . به تو افتخار می کنیم ، ولی بسه ! »


علت لاف زدن و پز دادن کودکان خود را بیابید.

هنگامی که می بینید کودک ، رفتار لاف زنانه ای را در پیش می گیرد ، درباره ی آن با او صحبت کنید تا دریابید چرا کودک ، لاف زدن را لازم دیده است ؟
به کودک ، نشان دهید که چه طور لاف زدن اغلب نتیجه ای معکوس دارد . اگر کودک تلاش می کند که دیگران را تحت تاثیر قرار دهد ، ازاو بپرسید که وقتی می شنود که دیگران از خودشان تعریف می کنند چه احساسی پیدا می کند و یا وقتی او شروع به لاف زدن می کند، دوستاش چه می گویند ؟

کاری کنید کودک ، رفتار خودش را ببیند . یکی از جدیدترین لاف زدن های کودک را به صورت نمایشی ، اجرا کنید . شما نقش کودک را بازی کنید وسپس ، جایتان را با هم عوض کنید و واکنش خودتان را نشان دهید .


1لاف زدن و پز دادن کودکان


به کودک راه های دیگری را برای تحت تاثیر قرار دادن مردم بیاموزید.


جهت تماس و مشاوره تلفنی با روانشناس و مشاوران  متخصص ازطریق تلفن ثابت و بدون پیش شماره با 9092305983 تماس حاصل فرمایید.

یا به سایت www.heiroo.com مراجعه کنید.


به کودکتان بگویید که اگر می خواهد دیگران درباره ی او خوب فکر کنند ، راه های بهتری برای تحت تاثیر قرار دادن آن ها وجود دارد‌ . راه های زیر ، برای جلب توجه ، مناسب هستند :


۱ – به کودک بیاموزید که چه طور کلمات تعارف آمیز و خوشایند بگوید . هرکسی دوست دارد که مورد توجه و تحسین قرار گیرد .

نقش موقعیت هایی رابازی کنید که درآن کودک ، می تواند بیاموزد که چه طور به طور طبیعی حرف های خوشایند به دیگران بگوید .


۲ – به کودک کمک کنید که مهارت هایی را کسب کند . به اوبگویید ، کسی که مدام لاف می زند در واقع ، درحال تقاضا کردن از دیگران است که به او توجه کنند . اگر کودک ، با خودش راحت باشد و به اصطلاح با خودش درگیری نداشته باشد نیازمند این همه پس خوراند نخواهد بود .به او کمک کنید تا مهارت هایی را بیابد تا بی آنکه تقاضا کند، توجه کسب کند.


۳ – به کودک بیاموزید که برنده یا  بازنده ی خوبی باشد . برای آنکه به کودکتان نشان دهید که چه طور به طرز خوشایندی ببرد یا ببازد دقیقا هر کدام را برای او شرح دهید و درباره ی آن صحبت کنید . کودکان دیگر ، کسانی را که عقاید جالب ودرخشانی دارند و می دانند که چه طور از دیگران تبعیت کنند، دوست دارند.


الگوی خوبی برای کودکتان باشید.
4لاف زدن و پز دادن کودکان


به بررسی رفتار خودتان بپردازید و ببینید آیا درمورد دارایی ها و انجام کارهایتان ، مدام لاف می زنید ؟ شاید تنها انعکاس رفتار خودتان را در کودک می بینید ؟ اگرچنین است ، بکوشید رفتار خودتان را تغییر دهید تا نمونه ی قابل تحسینی برای کودکتان باشید .


رفتار و گفتار درست را تحسین کنید .

زمانی که می بینید کودکتان کم تر لاف می زند و یا ، رفتار جدیدی را تمرین می کند ، درباره ی او اظهار نظر مثبت کنید :  « چند روزه که ندیدم دیگه لاف بزنی .خیلی عالیه ! یا « باید واقعا بهت چشم روشنی بدم . دیدم که همه ی دوستانت داشتن از دوچرخه ت تعریف می کردن و تو حتی یکبار هم پز ندادی، خیلی متین رفتار کردی ! »


احساس عزت نفس ایجاد کنید .

اگر کودکتان احساس عزت نفس کافی داشته باشد نیازی نخواهد داشت که دارایی ها و کارهایش را به رخ دیگران بکشد.


۱ – به کودکتان محبت بی دریغتان ، را ابراز کنید . کودکتان باید اطمینان یابد که او را به خاطر کسی که هست و یا کاری که انجاممی دهد، دوست دارید . به او بگویید دوستش دارید و افتخار می کنید که او فرزندتان است .


۲ – به کودکان کمک کنید تا مهارت ها، علایق وفعالیت هایی را پیدا کند . کودکی که مهارت های و علایقی دارد ، اطلاعات و تجارت بیشتری برای به اشتراک گذاشتن دارد . علاوه بر این ، درباره ی خودش احساس بهتری می یابد ، زیرا اطلاعات و توانایی های ویژه ای دارد .


لاف زدن و پز دادن در کودکان


به حل و رفع مشکلات مدرسه ای کودک بپردازید .

اگر کودکتان در یادگیری ، مشکل دارد ، تمام روز او تبدیل به یک درگیری ناخوشایند می شوند .

کودکی که شکست های دایمی را تجربه می کند، نمی تواند احساس موفقیت یا توانایی داشته باشد . باکمک گرفتن بکوشید در مدرسه احساس خوبی داشته باشد .


۱ – به کودکتان کمک کنید تا دوستانی پیدا کند . دوستی ، یکی از مهم ترین ارتباطاتی است که با برقراری آن ، کودک در مورد خودش می آموزد ، و اعتماد به نفس پیدا می کند .


۲ – فهرستی از رفتار های مثبت تهیه کنید . این کار روش بسیار موثری است ؛ با اینکه برای کودکانی که برداشت خوبی از خودشان ندارند ، مشکل است .

از کودکتان بخواهید تمام رفتار هایی را که در خودش دوست دارد بنویسد ، شما نیز می توانید فهرستی از جنبه های خوب او تهیه کنید . از او بخواهید کهتحسین هایی که دریافت می کند و یا چیز هایی را که دیگران در او دوست دارند ، ثبت کند .


۳ – یک « کتاب خوب » تهیه کنید . به صورت طنز رفتار هایی را که در کودک تصدیق و تحسین می کنید ، ثبت کنید . به طور منطم ، کتابرا با همدیگر دوره کنید . کودکتان از داشتن اینهمه نکات مثبت تعجب خواهد کرد !
روانشناس غیر حضوری

برای مشاهده مطالب بیشتر روی لینک زیر کلیک نمایید.

منبع : مشاوران هیروونوع مطلب : روانشناسی کودک 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر