مفهوم ازدواج

تاریخ:چهارشنبه 29 شهریور 1396-10:00 ق.ظ

مفهوم ازدواج 6

مفهوم ازدواج از نظر تقدس و مذهب

مفهوم ازدواج و خانواده از زاویه تقدس ، نهاد های مقدسی هستند که خداوند آن ها را بنا گذاشته و رهبران دینی بر آن حاکم اند . کسانی که چنین دیدی دارند در نهایت معتقدند که ملاحظات شخصی یا زمینی در ازدواج مانند پول ،جذابیت جنسی ، و رضایت شخصی باید تحت لوای خواست و مشیت الهی باشد .

هر چیزی درباره ازدواج اعم از اینکه آیا ازدواج صورت گیرد و با چه کسی باشد ، چطور باید زندگی کرد و تحت چه شرایطی فیصله یابد ، باید مطابق موازین شرع و قوانین مذهبی درباره آن تصمیم گرفت .


مفهوم ازدواج


این معنای ازدواج در شکل محض آن قدمتی دراز دارد و اغلب با مفهوم اجتماعی ازدواج درآمیخته است ، مانند عقاید قرون وسطایی اروپای غربی . زوج هایی که این معنای ازدواج نزد آنها معتبر است احتمال دارد مشکلات زناشویی را بر محور درست و علط ببینند و برای حل مشکل نزد اشخاص روحانی بروند .

وقتی این دسته زوج ها برای درمان زناشویی مراجعه می کنند ، مشاوره باید دید آنها را محترم شمرد و آشکارا یا تلویحی آن ها را سرزنش نکند .

درمان این زوج ها را باید کسی بر عهده بگیرد که صلاحیت دینی دارد . چنان چه مشاوره متعلق به همان نظام اعتقادی نیست درمان باید با مشورت با کسی که از نظر مذهبی هم عقیده زوج هاست انجام شود .


مفهوم اجتماعی ازدواج

دومین معنای ازدواج ، آن را بر حسب الزام یا وظیفه اجتماعی تعریف می کند . ازدواج زن و شوهر از همان ابتدای نه یک وظیفه زوج بلکه یک مسئولیت خانوادگی و اجتماعی است . قوانین و خواست خانواده و جامعه تعیین می کند که چه کسی با چه کسی ازدواج کند ، چگونه ازدواج کنند و آیا ازدواج خاتمه یابد یا نه .

ملاحظاتی مانند دارایی خانواده ، اصل و تبار ، نژاد ، مذهب یا پیشینه قومی جملگی مهم اند . پای بندی عروس و داماد به والدین و سایر افراد خانواده گسترده شان ارزشی بیشتر و حتی مهم تر از پایبندی آنها به یکدیگر دارد . در طول تاریخ بشر این دیدگاه احتمالا رایج ترین و پایدار ترین تلقی از ازدواج بوده است و سنتی ترین جوامع حافظ آن هستند .


5مفهوم ازدواج


مفهوم فردی ازدواج

از نظر کسانی که به مفهوم مذهبی یا اجتماعی ازدواج عقیده دارند ، بافت اجتماعی و مذهبی عامل حیاتی پر قدرتی برای زن و شوهر و زندگی زناشویی آن هاست . البته در کنار این مزیت این عیب هم وجود دارد که در این دیدگاه نسبت به ازدواج به رضایت عاطفی و بین فردی ، که بابد جزیی از روابط پایدار باشد ، اهمیت چندانی داده نمی شود .


جهت تماس و مشاوره تلفنی با روانشناس و مشاوران  متخصص ازطریق تلفن ثابت و بدون پیش شماره با 9092305983 تماس حاصل فرمایید.

یا به سایت www.heiroo.com مراجعه کنید.


در سال های اخیر دیدگاه سوم درباره ی مفهوم ازدواج و خانواده به ویژه نزد طبقات متوسط کشورهای صنعتی دنیا پدیدار شده است .

بر اساس این دیدگاه سلامت و شادکامی فردی اهمیت بیشتری از مطالبات ازدواج و زندگی خانوادگی دارد . شادکامی و رضایت شخصی ملتک هایی برای این تصمیم است که چه کسی با چه کسی ازدواج کند ، تحت چه قوانینی یک خانواده تشکیل دهند و اگر باید به ازدواج خاتمه دهند ،چه زمانی این کار انجام دهند . عامل تعیین کننده در این تصمیم و تصمیم های دیگر درباره زندگی خانوادگی نه عقاید دینی است نه خانواده گسترده یا اجتماع ، بلکه خود شخص است .


مفهوم ازدواج 1


مفهوم ازدواج و دلایل مختلف تعهد به آن

راه دیگر نظر کردن به مفهوم ازدواج ، پرداختن به سطوح تعهد است . در هر دیدگاه اجتماعی و مذهبی ، تعهد کورکورانه ای به ازدواج وجود دارد یا به خدا یا به خانواده گسترده و اجتماع و این نگرش اصلی مردان و زنان در رویکردشان به ازدواج است .

این معیارها هم به لحاظ اجتماعی و هم مذهبی ارزش بسیار والایی دارند و تعداد افرادی که به طور مستقیم و غیر مستقیم در ازدواج تاثیر و نقش دارند نیز بالاست . این امر باعث می شود که سطح تعهد زوج ها در رویکردشان به ازدواج بالا برود تا جایی که گاه دیگر نمی توانند محدودیت ها و نیازهای عاطفی خود و همسرشان را تشخیص بدهند .

با اینکه مفهوم فردی ازدواج شروط عاطفی را به حداکثر می رساند اما هم تعهدات دنیوی و هم دینی را به حداقل می رساند و آن را به سطح دو نفری که در ازدواج سهیم اند‌ ، تقلیل می دهد . بدین ترتیب ، ازدواج تبدیل به میثاقی می شود که دو نفر نسبت به آن ، خود را متعهد می بینند ، با این آگاهی صریح یا ضمنی که اگر یکی یا هر دو نفر نیازهای یکدیگر را برآورده نکنند ، خاتمه می یابد.مشاوره ازدواج تلفنی

برای مشاهده مطالب بیشتر روی لینک زیر کلیک نمایید.

منبع : مشاوران هیروونوع مطلب : روانشناسی ازدواج 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر